Instagram ve İşletme
Instagram ile öncelikle fotoğraf tabanlı her şekil ve boyuttaki işletmeler bu platformda gerçekten başarılı olabilir mi?

Instagram’ın şu anda 500 milyondan fazla aktif günlük kullanıcısı var ve diğer sosyal ağlar küçülürken hala büyüyor. Çevrimiçi tüm kadınların yüzde otuz biri Instagram’ı kullanıyor, erkeklerin% 24’ü de kullanıyor – bu kullanıcıların yarısından fazlası 18-29 yaşları arasında.

Bu, Millennials’ı en büyük demografik olarak koyacaktır ve özellikle gençleri hedefliyorsanız, Instagram’ı en önemli sosyal ağ olarak görüyorlar.

Dolayısıyla, hedef kitleniz bu demografideyse, Instagram’ı kullanmak onlara ulaşmak için mükemmel bir platform olabilir. Yemek, seyahat veya moda nişlerindeyseniz, bu endüstriler görsel pazarlama stratejilerine dayandığından, Instagram’dan daha iyi bir yer yoktur.

Instagram stratejinizi geliştirme

Muhtemelen işletmeniz için bir içerik stratejiniz ve Twitter, Pinterest ve Facebook için bir sosyal stratejiniz vardır; Instagram da farklı olmamalı.

Instagram’da güçlü bir görsel varlık olmadan, işletmeniz ve markanız demografisinin kısa dikkat süresi tarafından kolayca göz ardı edilecektir.

İşletmeniz için bir hesap oluşturduktan sonra bir kullanıcı adı seçmeniz gerekir. Marka tutarlılığı ve tanınabilirliği için, varsa diğer sosyal platformlarda kullandığınız takma adı kullanın.

Hesabınızı oluşturduktan ve biyografinizi güncelledikten sonra, katılmaya başlamak isteyeceksiniz.

Sektörünüzdeki etkileyicileri takip edin ve topu yuvarlamak için ilgi çekici kullanıcıları ve geçmiş müşterileri takip edin – bazıları sizi takip etmelidir.

Instagram’daki varlığınızı stratejik olarak oluşturmanın ve aynı zamanda işinizi büyütmenin üç yoluna bakalım.

1. Instagram biyografinizi optimize edin
Yapabileceğiniz ilk şeylerden biri, daha fazla takipçi çekmek için biyografinizi optimize etmektir, bu da daha fazla potansiyel iş anlamına gelir.

Bu değerli alanı doldurmak için metin yazarlığı becerilerinizi kullanmaya odaklanın – yalnızca 150 karakter alırsınız – takipçilerin sizden neler bekleyebileceğine dair kısa bir fayda yüklü açıklama ve bir harekete geçirici mesaj.

URL’niz – Instagram’da alacağınız tek tıklanabilir bağlantı (yorumlarda canlı bağlantıları etkinleştirmezler) – insanları ana sayfanıza veya daha iyisi, potansiyel müşteri mıknatısınızı veya e-posta yakalama formunuzu içeren bir açılış sayfasına yönlendirebilir.

İşte Dijital Bir Adam’dan örnek;

2. Topluluğunuzu büyütün
Topluluğunuzu büyütmek için bir numaralı ipucu dikkatli ve gerçek olmaktır. Gerçek bir profil fotoğrafı kullanın, insanların resimlerine samimi yorumlar bırakın ve takipçilerinize hızlı bir şekilde yanıt verin ve onlarla etkileşime geçin.

Birçok çevrimiçi işletmenin Instagram’ı kullandığı bir şey, büyüyen işletmelerinin perde arkasını göstermektir. İnsanlar her zaman özel bir şey aldıklarını hissetmek isterler, bu nedenle başka hiçbir yerde paylaşmadığınız fotoğrafları ekleyin.

Unutulmaması gereken bir şey, hashtag’lerin Instagram’da yaygın olarak kullanılmasıdır. Instagram’da gerçekten öne çıkmak ve markanızın bilinirliğini artırmak için markalı bir hashtag oluşturun.

Sadece şirket adınızı hashtag olarak kullanmak istemezsiniz. Bunun yerine, yaratıcı olun. Instagram’daki varlığınızı somutlaştıran bir hashtag kullanmayı düşünün. Takipçilerinizi katılmaya ve paylaşmaya teşvik eden bir şey olmalıdır.

3. Markanızı Oluşturun
Instagram görsel bir ortamdır, bu nedenle markanızı oluşturmak için güçlü fotoğraflar eklemeniz gerekecektir. Artık bunların profesyonel olarak sahnelenmiş fotoğraflar olması gerekmiyor – eğer değillerse aslında daha iyi – ama markanızla ve kitlenizle ilişki kurmaları gerekiyor.

Marka tutarlılığını korumak için, bir Instagram filtresi kullanacaksanız, birini seçin ve buna bağlı kalın. Normal filtre (filtresiz) en popüler olanıdır, ancak resimlerinizi geliştirmek istiyorsanız, Clarendon yakın bir saniyedir. Fotoğraf tarzınızın bir filtreden yararlanıp yararlanmadığını görmek için en iyi seçeneklerden birkaçını deneyin.

Canva’yı, Instagram şablonlarıyla bir Instagram gönderisi oluşturmanıza yardımcı olması için de kullanabilirsiniz.

Son olarak, tutarlı bir görsel marka oluşturmak için, resimlerinizi renk ve kompozisyon açısından benzer görünümlü tutun.

Şu anda tüm sosyal pazarlama çabalarınızı Twitter, Facebook ve belki Pinterest veya LinkedIn’e odaklıyorsanız, etrafındaki en sıcak, en popüler sosyal ağı kaçırıyorsunuz – Instagram.

Özet
Burası sadece insanların özçekimlerini veya yiyeceklerinin resimlerini yayınlayabilecekleri bir yer değil, aynı zamanda 18-34 demografisinde hızla büyüyen bir kitleye sahip birinci sınıf bir sosyal platform.

Instagram stratejinizi planlamak için biraz zaman ayırın. Biyografinizi güçlü bir harekete geçirici mesajla optimize ettiğinizden emin olun ve marka savunucularından oluşan bir topluluk oluşturmak için çalışın.

Belirli bir görüntü stiline karar vererek görsel markanızı geliştirin, tutarlı bir yayın programına bağlı kalın ve takipçilerinizle gerçekten etkileşime geçin.

Hemen Ara!