Dijital pazarlamaya yeni başlıyorsanız, muhtemelen Facebook’ta reklam bilmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz demektir. Hele Instagram’dan satış yapıyorsanız reklamları bilmeniz şart. Çünkü reklamları profesyonel şekilde bilmeyen işletme ve girişimciler sosyal medya uzmanlarıyla çalıştığında maddi ve manevi zarara uğruyor.

Her geçen gün giderek daha fazla işletme Instagram ve Facebook reklamlarına güveniyor. İster tek pazarlama şekli ister pazarlama operasyonlarının bir kısmı olsun.

İlginçtir ki, Facebook’un yıllar boyunca yaşadığı tüm skandallardan sonra bile, kullanıcılar davranışlarını değiştirmediler ve platformu daha önce olduğu gibi kullanmaya devam ettiler.

Bu yüzden hala yüzbinlerce girişimci ülkemizde Facebook’ta reklam vermek için ödeme yapıyor, ancak tam olarak ne olduğuna bir göz atalım, yine de reklam vermek için harika bir platform.

 

Facebook’ta reklamcılığın faydaları

Aktif kullanıcıların trafiğini yönlendirmenin etkili bir yoludur

Facebook yaklaşık 2 milyar günlük aktif kullanıcısı olduğunu bildirdi. En büyük sosyal medya ağlarından biri olarak, işletmelerin reklam verme şeklini değiştirdi. –

Buna ek olarak, 2012’de Instagram’ı satın aldığından beri, Facebook’un reklamları daha da geniş bir kullanıcı kapsamı tarafından görülebilir ve farklı bir demografi kümesine ulaşır.

Özellikle Instagram’ın mağaza sekmelerine odaklanan en son Instagram güncellemeleri ile iki platformun kombinasyonu markanızın sayısız kullanıcı tarafından görülmesini sağlıyor.

Bu nedenle, Facebook reklamlarına yatırım yapıp yapmamanız konusunda şüpheli davranıyorsanız, Facebook reklamlarına yatırım yapmaya devam eden pazarlamacılara güvenin.

 

Son derece özelleştirilebilir reklamlar ve kitleler

Ulaşabileceğiniz çok sayıda kullanıcıdan bahsettik, ancak daha iyi hale geliyor: tıpkı Google Ads’de olduğu gibi reklam oluştururken, reklam kampanyalarınızın her biri için özel kitleler oluşturabilirsiniz. Bu kitleler süper özelleştirilebilir, yani kullanıcıları yaşlarına, konumlarına, hobilerine, ilgi alanlarına vb. ayırabiliyorsunuz.

Reklam sayısıyla ilgili olarak Facebook, oluşturabileceğiniz farklı reklam türlerine büyük esneklik sunar. Facebook reklamları Instagram ve Facebook’un görüntülü reklam ağında da gösterildiğinden, işletmenizi yansıtan reklamları oluşturmak için çok daha fazla yelpazeye ve esnekliğe sahip olursunuz.

Facebook Reklamları’nın özelleştirilebilirliği, farklı reklam biçimlerini ve yerleşimleri denemeyi kolaylaştırır. Bu, hedef kitlenizle yankılanan en etkili kombinasyonları bulmanızı sağlar.

Örneğin video ve durağan görüntüler arasında test edebilir veya kitlenizin Facebook’un haber akışı veya Instagram Stories gibi farklı yerleşimler aracılığıyla dönüşüm yapma olasılığının daha yüksek olup olmadığını görebilirsiniz.

Alternatiflerin ölçeği geniştir ve işletmeniz için neyin işe yaradığını bulmak biraz zaman alır, ancak kesinlikle çabaya değer.

 

Kolay kurulum ve hızlı sonuçlar

Facebook’un Business Manager aracının tam potansiyeline ulaşmak için biraz pratik yapması gerekirken, ilk kurulum ve ilk reklamınızı yayınlamak kolaydır.

Kolay kurulumlara ek olarak, aktif kullanıcıların ve esnek reklamların geniş erişimi hızlı sonuçlar sağlar. 2017 yılında yapılan bir çalışmada tüketicilerin %57’sinin sosyal medyanın alışverişlerini etkilediğini söylediği bulunmuştur.

Bu %57’lik oranın %44’ü tüm sosyal medya platformlarının Facebook’unun en etkili olduğunu söyledi.

 

Bütçe dostudur.

Daha geleneksel pazarlama kanallarıyla karşılaştırıldığında, Facebook’ta reklamcılık oldukça ucuzdur.

Radyoda, reklam panolarında, bültenlerde ve hatta TV’de reklam verdiğinizi hayal edin – potansiyel müşterilere ulaşma umuduyla kolayca binlerce dolar harcarsınız. Mesele şu ki, reklamınızı kimin göreceğini ve potansiyel müşteri olup olmadıklarını kontrol edemezsiniz (kampanyalarınızın sonuçlarını ölçemeyeceğinizden bile bahsetmezsiniz).

Öte yandan, şu an Facebook ile günlük minimum 15 TL gibi bir bütçeyle reklam verebilir ve kampanya amacınıza bağlı olarak binlerce kişiye reklamınızı gösterebilirsiniz.

Yine, en iyi yanı, ulaşmak istediğiniz belirli kitleyi tanımlamanızdır. Böylece küçük bir işletmeniz olsa bile, doğru içeriklerle fazla yorulmaya gerek kalmadan potansiyel müşterilerinize hemen ulaşabilirsiniz.

 

Özel eylem çağrısı

Ad Roll tarafından hazırlanan bir rapora göre, Facebook sayfanıza ve reklamlarınıza CTA’lar eklemek tıklama oranınızı% 285’ekadar artırabilir. CTA (harekete geçme çağrısı) düğmesi doğrudan talimatlar verir ve potansiyel müşterilerinizi kaydolmak, rezervasyon yapmak, satın almak veya video izlemek olsun, yapmalarını istediğiniz eylemi yapmaya teşvik eder.

Açık ve görünür eylem çağrısı reklamlarınızın performansında büyük bir fark yarattığından, Facebook aşağıdakileri içeren çeşitli farklı CTA’lar içerdiğinden emin
oldu.

 

Özet

Instagram ve Facebook reklamlarının yüzbinlerce girişimcinin hayatını değiştirdiğine her gün şahit oluyoruz. Bizim eğitimlerimize katılan öğrencilerimiz arasında da gelir düzeyini doğru reklamlarla ciddi derecede artırabilen yüzlerce öğrencimiz var.

Eğer Facebook ve Instagram’da reklam vermeyi Gönderiyi Öne Çıkar butonuna basmak zannediyorsanız bir an önce bundan vazgeçin. Business Manager diye adlandırılan profesyonel reklam verme arayüzünü işinizin geleceği için öğrenin.

Başarılarınız daim olsun.!

 

Hemen Ara!