Instagram’da Nasıl Güvende Kalınır

Instagram, hayatın öne çıkan noktalarının filtrelenmiş anlık görüntülerini paylaşmak için bize kesintisiz bir yol sağlayan bir mecra. Çevrimiçi, bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar yaygın bir şekilde çalışıyor ancak bunun bizi Facebook’a ait sosyal ağdan uzaklaştırmasına izin vermememiz gerekiyor.

Hesabınızın gizliliğini kontrol etmek ve kimsenin hesabınıza girmemesini sağlamak için yönetebileceğiniz ayarlar var elbette. Instagram hesabınızı nasıl daha güvenli hale getireceğinizi sizin için aşağıda detaylı olarak açıkladık.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir
Birinin hesabınızı hacklemesinden ve izniniz olmadan Instagram’da yayınlamasından endişe ediyorsanız, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ayarlamak bir zorunluluktur. Parolanızı girdikten sonra ikinci bir kimlik doğrulama biçimi gerektirerek, bir bilgisayar korsanı, parolanız olsa bile, bağlı cihazınıza fiziksel erişim olmadan hesabınıza erişemez.

Ayarlamak için profilinize gidin ve hamburger simgesine dokunun. Ayarlar menüsünü seçin (iOS’ta açılır pencerenin üst kısmında, Android’de sağ altta) ve Başlarken’> Güvenlik > İki Faktörlü Kimlik Doğrulama‘ya dokunun. Daha sonra 2FA’yı kısa mesaj veya Google Authenticator gibi bağımsız bir kimlik doğrulama uygulaması aracılığıyla ayarlamayı seçebilirsiniz.

Telefonunuzda bağlantı sorunları varsa ve SMS güvenlik kodu alamıyorsanız, kurtarma kodları burada devreye girer. Güvenlik > Ayarlar > İki Faktörlü Kimlik Doğrulama >Kurtarma Kodları’na gidin ve oturum açmak için görüntülenen kodu kullanın.

Kimlik Avı Yapmayın
Kullanıcıların sahte e-postalar ve resmi Instagram yazışmaları arasında ayrım yapmalarına yardımcı olmak için Instagram, “Instagram’dan geldiğini iddia eden bir e-postanın gerçek olup olmadığını kontrol etmesine izin verecek” bir “Instagram’dan E-postalar” sekmesini kullanıma sunuyor.

Bu özellik, Ayarlar > Güvenlik > Instagram’dan E-postalar aracılığıyla bulunabilir. Bir “Güvenlik” sekmesi, Instagram’ın hesap güvenliğiniz ve giriş yaptığınız konumlarla ilgili olarak son 14 gün içinde size gönderdiği e-postaların bir listesini görüntüler. “Diğer” olarak adlandırılan ikinci bir sekme, Instagram’ın aynı dönemde size gönderdiği kalan e-postaları size gösterecektir.

Giriş Etkinliğini Kontrol Edin
Masaüstünde Ayarlar > Giriş Etkinliği‘ne giderek bilgisayar korsanlarına karşı dikkatli olabilirsiniz. Bu sayfa size hesabınızla giriş yaptığınız konumların bir listesini gösterecektir. Geçerli konumunuzu doğrulayabilir ve önceki etkinliklere bakabilirsiniz. Tanımadığınız konumlar varsa, bu cihazlardan çıkış yapmak ve şifrenizi değiştirmek iyi bir fikirdir.

Hesabınızı Özel Hale Getirin
Instagram’da paylaşım yaptığınızda, platformdaki herkes resimlerinizi ve videolarınızı varsayılan olarak görebilir. Yalnızca gerçekten tanıdığınız kişilerle etkileşim kurmak istiyorsanız, Ayarlar > Gizlilik > Hesap Gizliliği aracılığıyla hesabınızı gizli olarak ayarlayın ve Özel Hesap ayarını açın.

Hesabınız gizli olduğunda, fotoğraflarınızı veya videolarınızı görebilmeleri için yeni takipçileri onaylamanız gerekir. Yalnızca onaylanan takipçiler yayınlarınızı arama yoluyla bulabilir, hangi gönderileri beğendiğinizi görebilir ve size doğrudan mesajlar gönderebilir. Özel bir hesapla Google, fotoğraflarınızın hiçbirini Google Görseller’e dizine eklemez.

Etkinlik Durumunu Devre Dışı Bırak
Instagram, insanların uygulamayı aktif olarak ne zaman kullandığınızı görmelerini sağlayan bir özelliğe sahiptir; doğrudan mesajlarınızda bir arkadaşınızın resminin yanında küçük bir yeşil nokta arayın. İnsanlara bir DM’ye cevap vermek için çevrimiçi olduğunuzda söylemek için oradadır, ancak yalnız kalmak istediğinizde biraz müdahaleci olabilir. Ayarlar > Gizlilik > Etkinlik Durumu üzerinden kapatın ve seçeneği kapatın.

Hemen Ara!